Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Porovnání EUHL vs. ACHA z pohledu Patricka Rogana

15.12.2017 | Josef Vošahlík, Foto: Aneta Procházková

Blíží se nám 1. ročník Světového poháru univerzitního hokeje. Velká událost pro celou Evropskou univerzitní hokejovou ligu. Na turnaji si poměří síly nejlepší vysokoškolští studenti z ruské SHL, americké ACHA a středoevropské EUHL. Pro tuto příležitost jsme si pro vás připravili rozhovor s hráčem, který hrál jak americkou ACHA za tým Arizona State University tak EUHL. Za tým čtyřnásobného vítěze, Univerzity Karlovy.

Patricku, prosím představ se fanouškům univerzitního hokeje. Odkud jsi, kde jsi hrál hokej a co tě přivedlo do Prahy?

Jmenuji se Patrick Rogan a pocházím z Vancouveru v Kanadě. Během svého dětství jsme se s rodinou poměrně často stěhovali. Z Vancouveru jsem se ve 14ti letech přestěhoval do Faribaultu v Minnesotě a v 16ti letech jsem se opět vrátil do Vancouveru, kde jsem hrál 3 roky BCHL a VIJHL. V 19ti letech jsem odešel na Univerzitu do Tempe v Arizoně, kde jsem hrál ACHA za Arizona State University.

Do Prahy jsem se dostal v rámci možnosti zahraničního studia. Jeden rok jsem žil v irském Dublinu. Zde jsem dokončil své bakalářské studium a rozhodl jsem se objevovat další části Evropy. O Praze jsem slyšel samé krásné věci, tak jsem se rozhodl pro studium Irské literatury na Univerzitě Karlově v srdci Evropy.  Praha je skutečně úžasné město s bohatou historií, skvělým pivem a krásnými ženami, prostě ideální místo pro mě.

Jak jsi se dostal k hokejovému týmu Univerzity Karlovy?

Uplynuly čtyři roky od mého posledního zápasu za ASU a mě začal hokej opravdu chybět, ale v Praze jsem nikoho, kdo hraje hokej neznal, ale měl jsem štěstí a našel jsem na internetu tým UK Praha. Napsal jsem tedy email Míše a rychle jsme se domluvili. Všichni okolo týmu byli úžasní, přijali mě k sobě do týmu a mohl jsem odehrát pár utkání v minulé sezóně.

Popiš nám prosím jak fungují týmy v ACHA. Jak funguje propojení studia s hokejem USA?

Jelikož ACHA není součástí NCAA, nemá tak velkou podporu od státu a univerzit. V NCAA je podpora týmů tak velká, že mají hráči podmínky jako profesionálové a mají kompletně vše hrazené univerzitou. V ACHA mají týmy menší podporu od univerzit, která ale nestačí na pokrytí celé sezóny, takže v mnoha případech hráči platí na začátku sezóny příspěvky, aby mohli být součástí týmu. Hokejový tým Arizona State University měl naštěstí velkou podporu od univerzity, která každoročně přispívala na chod mužstva a měli jsme obrovskou podporu od studentů, kteří chodili v hojném počtu na naše zápasy.

V USA je univerzitní hokej zaměřený hlavně na studium. Pokud chceš hrát hokej, musíš si pylně plnit školní povinnosti. Pokud nemáš splněnou školní docházku, nebo neprospíváš v předmětech, nemůžeš nastoupit k zápasům. Vedení týmu přísně kontroluje všechny hráče dokonce i v ACHA, kde si sami hráči přispívají na to aby mohli hrát. Vzdělání je pro ně vždy na prvním místě.

Myslíš že by se mohli týmy z EUHL rovnat s týmy z ACHA?

Určitě na to některé týmy v EUHL mají. ACHA je liga ve které je více než 100 týmů různých úrovní, takže jsou tam mužstva velmi dobrá, ale i poměrně špatná. Ale i ve špatném týmu jsou 1-2 skvělí hráči, kteří by i v nejlepších týmech patřili mezi tahouny.

Top 10-15 týmů v ACHA D1 jsou velmi dobrá a mohou se rovnat s týmy z NCAA D3, ale jinak je mezi těmito soutěžemi obrovský rozdíl. Rok po mém konci v ASU odehrál tým utkání proti účastníkovi NCAA D1 Penn State University dvě utkání a v jednom dokázali vyhrát, což se zdálo jako nemožné. Zázraky se dějí.

Abych odpověděl na otázku, tak rozhodně by se s nejlepšími týmy v ACHA mohl měřit tým Univerzity Karlovy a další 2-3 týmy ze špičky soutěže a jsem přesvědčen, že by mohli udělat dobrý výsledek.

V USA prošlo mnoho hráčů NHL univerzitním hokejem, potkal jsi některou z hvězd osobně např. před tím, než se stali hvězdami NHL?

Měl jsem velké štěstí, že jsem mohl studovat na škole Shattuck St. Mary’s, slavné hokejové akademii. Mnoho hráčů NHL prošlo touto akademií. Jména jako Sydney Crosby, Jonathan Toews, Zach Parise, Derek Stepan, Kyle Okposo, Nathan MacKinnon mluví za vše. Mnoho z těchto hráčů se vrací každé léto zpět a připravuje se v tomto místě na další sezónu. Mohl jsem se tak dostat například na led se Zachem Parisem a okoukat od něj pár věcí. Snažil se mi poradit jak vyhrávat vhazování. Následně, ale dodal „No, ale ve tvojí soutěži, když prohraješ vhazování, tak si ten puk prostě vezmeš zpátky“. To bylo ještě předtím, než se stal hvězdou NHL, ale už v tu dobu byl obrovskou hvězdou.

Co si myslíš, že je odlišovalo od ostatních hráčů?

V Minnesotě jsem se na něj hodil dívat na každý zápas. V 16ti letech byl nejcílevědomější ze všech dětí, které jsem v životě poznal. Byl neuvěřitelně milý, ale přitom zaměřený jen na to být nejlepší za všech. On se nikdy jen tak nepoflakoval, ale stále jen trénoval. Pamatuji si jeden ze zápasů, kdy hráli 5:5 a Jonathan Toews měl 5 bodů. Do konce utkání zbývalo pár vteřin. Jonathan prohrál vhazování a jeho tým dostal rozhodující branku. Bylo na něm vidět obrovské zklamání. I přes to, že měl 5-ti bodový večer, zajímal ho jen úspěch týmu. Monoho hráčů, speciálně v 16-ti letech, by bylo nadšeno z 5ti bodového večera, ale on nebyl. Byl už tenkrát obrovský perfekcionista a jeho tvrdá práce se mu vyplatila a dnes patří k nejlepší hráčům na světě.

Co by jsi chtěl závěrem popřát do právě probíhající sezóny ve které obhajují čtvrtý titul šampionů EUHL?

Chtěl bych chlapcům popřát hodně štěstí, aby tvrdě makali a hlavně se hokejem pořád bavili. Jsou nejtalentovanější tým v lize.

 
UTKÁNÍ
EUHL | Pátek 15.03.2019, 19:00
Engineers Prague - UK Praha
3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
 
EUHL | Pondělí 18.03.2019, 16:30
UK Praha - Engineers Prague
5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
 
Aktuální články
UK PRAHA - bude hrát v 7. ročníku EUHL

UK PRAHA - bude hrát v 7. ročníku  

 
Derby s Ostravou ovládli hráči z hlavního města

České derby. Vyprodané utkání čekalo na hráče týmu Univerzity Karlovy. Tým BO Ostrava byl pro UK velkou neznámou, doposud se s nimi...

 
UK Praha porazilo v dramatickém utkání Akademiky Plzeň 6:4

Na zimním stadionu ve Slaném se odehrál souboj tradičních rivalů. V utkáních mezi UK Praha a Akademiky Plzeň není nouze o vysoký...

 
Isport
 
Utkání pod širým nebem hladce vyhrál tým UK Praha
 
UK těsně vyhrálo v Olomouci a veze si domů 3 body
 
V rudém dresu se neprohání pouze studenti FTVS
 
Nové tváře UK: Matějček a Brejcha se chtějí hokejem hlavně bavit.
 
Tým UK Praha se zúčastnil Student hockey challenge na Sibiři
 
Hráč, kondiční trenér, manžel. Libor Bartoš se rozmluvil o průběhu přípravy
 
 
UK PRAHA RSS