Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

NEMOC není KONEC

05.12.2017 | Michaela Příhonská Foto: Aneta Procházková, archiv: Matuš Baláž

V minulém měsíci jistě každý z Vás zaznamenal celosvětovou akci Movember, jejímž cílem je zvýšení povědomí o nemoci prostaty, varlat a včasné detekce tohoto onemocnění. My vám přinášíme rozhovor s mladým sportovcem, hráčem, kamarádem, který si tímto onemocněním prošel na vlastní kůži.

Matuš Baláž pětadvacetiletý hráč ledního hokeje, který již pátým rokem nastupuje za tým Univerzity Karlovy v Evropské univerzitní hokejové lize. Hráč s nejvíce starty v Evropské univerzitní hokejové lize a přeborník v samostatných nájezdech. Začal s hokejem na Slovensku, kde prošel přes mládežnické kategorie Slovenska, dále Německem, Švýcarskem a momentálně působí v České republice v týmu HC Hvězda Praha a UK Praha. Co možná nevíte. Matuš si prošel velmi závažným onkologickým onemocněním, které sice zastavilo na nějaký čas jeho kariéru, ale nikdy hokej neopustil.  

Kde jsi s hokejem začínal a kde jsi hrál před onemocněním?

Začínal jsem na Slovensku v Prešově, kde jsem hrál do svých 14 let. Následně jsem odešel hrát do Švýcarska. Sezónu na to jsem onemocněl.

Kdy a jak jsi poznal, že je něco v nepořádku?

Bylo to ke konci sezóny. V mé rodině se stejným problémem střetl i bratranec, proto jsem věděl, že je potřebné se zkontrolovat. No a najednou jsem si nahmatal bulku. Následně věci nabrali rychlý spád, operace, určení diagnózy, léčba a následně další léčba.

Kdo nebo co bylo pro tebe největší oporou?

Nikdy jsem si nepřipouštěl, že mi něco je. Poté co jsem dorazil poprvé na onkologii měl jsem pocit, že tam nepatřím. Nejtěžší ze všeho nebyla ani moje léčba ani to, že by mě trápil můj zdravotní stav, ale vidět všechny ty nemocné děti a jejich osudy. Určitě v těchto chvílích mi nejvíce pomohli rodiče, celá rodina a praví kamarádi.

Věřil jsi, že budeš hrát ještě někdy hokej? Pomáhala ti tato myšlenka?

V těchto chvílích byl hokej úplně mimo. Přemýšlel jsem o dost jiných věcech. Priority se mi úplně změnily. Začal jsem si víc vážit dobrých věcí a neřešit ty zlé. Když si uvědomíte, kolikrát se rozčilujete nad nesmysly a přitom můžou být horší věci v životě. Stresovat se kvůli hloupostem vůbec nemá smysl.

Jaké to je po takovém těžkém onemocněním se dostat zpět na led?

Bylo to velmi pěkné vrátit se na led. Užívám si to doteď, chodit mezi kluky zahrát si hru, která mě tak baví. Na Evropské univerzitní hokejové lize je krásné to, že to nemusíte dělat pro peníze a pod tlakem, ale pro radost ze hry a navíc stále na vysoké úrovni.

Proč ses rozhodl pro FTVS? Jaké jsou tvoje vize do budoucnosti (trenérství aj.)?

Vždy mě lákalo být trenérem. Proto je někdy těžké mě trénovat, protože vidím hokej svým trenérským pohledem, bohužel trénování přináší těžký rodinný život, což není úplně, co bych si přál. Tento rok jsem začal pracovat pro zdravotnickou firmu a trénuji pouze okrajově. Uvidíme, zda se k hokeji vrátím naplno anebo to zůstane, jak to je.

Víme, že se snažíš pomáhat lidem, kteří jsou ve stejné situaci, jako jsi býval ty? Řekneš nám něco o tomto poslání?

Když jsem poprvé ležel nemocný na dětské onkologii v Košicích přišli za námi hráči z týmu HC Košice, ale také mnoho jiných. Jejich přítomnost dala alespoň na moment pryč všechny problémy, které trápily nemocné a jejich rodinné příslušníky. Proto ve mně od té doby byla myšlenka pomoci lidem a rodinám, kteří prožívají něco podobného.

Vadí mi, když někdo bere téma rakovina jako tabu. Tento problém je všude okolo nás pokud se s lidmi o tomto problému budete bavit. Zjistíte, že skoro každý má zkušenost v rodině s tímto onemocněním. Mně samotnému pomohlo, že jsem o tomto problému věděl. Proto se snažím hovořit a vysvětlit, že i když jde o choulostivé onemocnění není hanbou se nechat vyšetřit.

„NEMOC není KONEC“ Matuš Baláž

 
UTKÁNÍ
EUHL | Pátek 15.03.2019, 19:00
Engineers Prague - UK Praha
3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
 
EUHL | Pondělí 18.03.2019, 16:30
UK Praha - Engineers Prague
5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
 
Aktuální články
 
UK Praha RSS