Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Tým Masarykovy univerzity nedokázal využít domácího prostředí a tři body za vítězství si veze Univerzita Karlova zpět do Prahy

28.10.2017 | Josef Vošahlík, Foto: Aneta Procházková

První střet mezi Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou v rámci Evropské univerzitní hokejové ligy proběhl na půdě brněnského celku Kometa Brno. Tyto dvě univerzity se setkali již v loňském roce v rámci Brněnských hokejových her pod širým nebem, kde se z vítězství radoval tým Univerzity Karlovy. Brněnští měli Pražanům co vracet, a byli připraveni svému soupeři před početnou návštěvou v DRFG Areně tuto porážku oplatit. Fanoušci mohli sledovat velmi atraktivní utkání, ve kterém padla spousta krásných branek. Pomyslnou třešničkou na dortu tohoto zápasu byla divácká návštěvnost. Utkání si nenechalo ujít bez mála 4 000 diváků, díky čemuž byl překonán dosavadní rekord Evropské univerzitní hokejové ligy

Začátek utkání byl poznamenán lehkou nervozitou na obou stranách, nicméně utkání se i tak odehrávalo ve vysokém tempu. Hostující tým z Prahy dostával jednoduchou hrou a častou střelbou domácí tým pod tlak. Pozornost domácího golmana Golasowského vyzkoušel v úvodu utkání nejprve Krudenc a po něm i Novák. Oba bez úspěchu. Vysoký forčeking týmu UK dělal brněnským veliké problémy a nedovoloval domácím rozehrát postupný útok. V první šanci na domácí straně se objevil Peter Bustin, netrefil však branku, kterou od začátku tohoto utkání střežil Matěj Oliva. O minutu později už se poprvé v utkání měnilo skóre a to ve prospěch hostujícího týmu z Prahy. Po učebnicovému řešení situace zakončoval Pulkrab po přihrávce Václava Krudence. 1:0. Tato branka přinutila zabrat i domácí hráče. V první velké příležitosti domácích se tváří v tvář Olivovi ocitl Patrick Brzobohatý. Na hostujícího brankáře však nevyzrál. Ve 14. minutě se poprvé vylučovalo. Na trestnou lavici si šel za podražení odsedět 2 minuty domácí Grman a hostě mohli poprvé v zápase předvést nacvičené přesilovkové kombinace. V početní výhodě však měli největší šanci domácí Čtvrtníček s Brzobohatým , kteří se řítili sami proti Olivovi. Situaci dva na nikoho však hráči nevyřešili dobře a nechali vyniknout brankáře UK. Při šanci Slavíčka přišlo další porušení pravidel ze strany domácích a Patrick Brzobohatý musel jít pykat za krosček. Dvojnásobnou přesilovku už hokejový tým UK Praha využil a krásnou střelou z první se prosadil Petr Novák. 2:0. V pokračující přesilovce dokázal rychle navýšit skóre na rozdíl tří branek Lukáš Kasala, který namířil puk švihem do stejných míst jako před ním Novák a nedal Golasowskému žádnou šanci. Minutu před koncem opět zahrozili domácí, ale ani druhou situaci 2 na 0 nedokázali zakončit důrazně a nepřelstili Olivu, který udržel čisté konto. První třetinu tedy jasně ovládl hostující tým z Prahy poměrem 3:0.

Do druhé třetiny vstupoval tým Univerzity Karlovy s pohodlným náskokem 3:0, ale také oslabeni o Štěpána Veselého, který si odpykával trest z konce první třetiny. Domácí tým dokázal soupeře zamknout v obranném pásmu, nicméně nedokázali vážněji ohrozit Matěje Olivu. Ve 25. minutě z dálky vyzkoušel pozornost Olivy Jiří Čtvrtníček, který svým důrazem vyprovokoval menší potyčku, ve které byl nejaktivnější kapitán UK Tobiáš Slavíček a oslabil svůj tým na další 2 minuty. Přesilovka se však domácímu týmu vůbec nepovedla. Po chybné rozehrávce Romana Kosorina a důrazu Lukáše Kasaly zasunul kotouč mezi betony Golasowského Aleš Hyršl a vyhnal domácího golmana na střídačku. 4:0. Do branky se postavil náhradní brankář Brna David Holub. V pokračující početní výhodě Masaryk University se domácím podařilo přečíslit obranu UK, když střílenou přihrávku před brankou tečoval Patrick Brzobohatý, ale mířil pouze od tyčky. Tlak domácích pokračoval a vyústil v další přesilovou hru po vyloučení Lukáše Pastiera. První formace domácích se snažila pálit ze všech pozic, ale z Oliva si byl jistý a nedával střelcům z Masarykovy Univerzity nejmenší šanci. Ihned po návratu Pastiera na led potrestal nevyužitou přesilovku opět Aleš Hyršl. Po přihrávce Baláže poprvé překonal brankáře Holuba, který si ještě nestihl pořádně sáhnout na kotouč. Domácí tým se snažil být aktivní, ale nedokázal si proti skvěle bránícím hráčům UK vypracovat výraznější gólovou příležitost ani při vyloučení Lukáše Kukačky. Aleš Hyršl útočil na hat-trick, ale nedokázal přelstít podruhé brankáře Holuba. Při dalším vyloučení Pastiera, měli brněnští další, už pátou, možnost vstřelit svou první branku v tomto duelu. Opět ale pykali za svůj nízký důraz a Pulkrab po samostatném úniku v oslabení navýšil náskok Ukáčka na rozdíl šesti branek. Po dvou třetinách vedla tedy Univerzita Karlova 6:0.

Do třetí třetiny poslal i tým UK svého náhradního brankáře a objev loňské sezóny Zbyňka Kardu. Hosté začali třetí třetinu tak, jak zakončili tu druhou a Petr Novák po 45 vteřinách vstřelil svou druhou branku, když dorazil nepřesnou střelu Tobiáše Slavíčka. 7:0. V 54. minutě si hráči UK vykoledovali další dvě vyloučení na straně domácích, což jim mohlo pomoci k dalšímu navýšení náskoku. Šanci na dovršení hat-trciku měl Petr Novák, ale ze své oblíbené pozice nepropálil domácího brankáře. Prodloužení přesilové situace ve prospěch Univerzity Karlovy přišlo po obranném zákroku obránce Klímy. HC Masaryk University se také nenechali ve vlastním oslabení zahanbit a po pěkné individuální akci vybídl ke skórování Patrika Brzobohatého Adam Grman. Proti vstřelení první branky byl však nový muž v brance Ukáčka Zbyněk Karda, který fantastickým zákrokem lapačkou odmítl výbuch radosti na tribunách v zaplněné DRFG Areně. Po Vyloučeních Baláže a Špičana si mohlo i domácí mužstvo vyzkoušet přesilovku 5 na 3. Tuto přesilovku konečně domácí využili a brněnská hala se otřásala v základech. Pěknou akci zakončoval do odkryté klece Jiří Čtvrtníček 7:1. Tento gól probral i publikum, které hnalo své hráče ke vstřelení další branky. Nicméně o 5 minut později publikum opět umlčel Petr Svoboda, po skvělé přihrávce od Libora Bartoše, který naservíroval puk před odkrytou branku. V této fázi začali hrát oba týmy trochu lehkovážněji a otevřela se okénka v obranných řadách. Toho dalším gólem využili namlsaní domácí a dokázal vstřelit po chybách hostí druhou a třetí branku v utkání. Přesněji řečeno, trefili se Tomáš Račický a znovu Jiří Čtvrtníček, který využil další přesilovku a uzavřel tak skóre tohoto zápasu na 8:3.

Závěrem bychom chtěli poděkovat týmu HC Masaryk University za úžasně zorganizovaný zápas, který byl obrovským zážitkem jak pro hráče, tak fanoušky obou týmů.

Branky a nahrávky: 48. Čtvrtníček (Brzobohatý, Grman), 54. Račický (Vlašín), 59. Čtvrtníček (Maršálek) – 12. Pulkrab (Krudenc), 18. Novák (Klinger, Pulkrab), 19. Kasala (Baláž, Hyršl), 25. Hyršl, 30. Hyršl (Baláž), 37. Pulkrab, 41. Novák (Slavíček, Krudenc), 53. Svoboda (Hyršl, Bartoš)

Rozhodčí: Pilný, Vrba - Mikšík, Otáhal
Vyloučení: 16:20
Střely na branku: 29:36

HC Masaryk University: Golasowski (25. Holub) – Šidák, Vlček, Kosorin, Klíma, Kučera, Grygera, Maršálek, Grman – Bustin, Pěška, Čtvrtníček – Račický, Vlašín, Urban – Heža, Brzobohatý, Vaverka – Biolek, Matov, Florek
UK Praha: Oliva (41. Karda) – Slavíček, Klinger, Bartoš, Baláž, Březák, Knobloch, Pastier, Černý – Krudenc, Pulkrab, Novák – Svoboda, Kasala, Hyršl – Špičan, Veselý, Kukačka – Matějka, Steklík, Malý